A videójáték-ipar történetének legnagyobb felvásárlását a Microsoft hajtotta végre: a cég 75,4 milliárd dollárért (több mint 28,9 ezermilliárd forint) szerezte meg az Activison Blizzardot. A vállalat az üzletet 20 hónapos jogi háború után tudta véglegesíteni, 2023 végén.
Az ügylet mértékét jól mutatja, hogy az iparág második leghatalmasabb akvizíciójára 2008-ban került: éppen az Activison vásárolta fel a Vivendi Games stúdiót 18,9 milliárd dollárért, ami inflációval korrigálva ma 26,7 milliárd dollárnak felelne meg. Vagyis a redmondiak majdnem háromszor annyit fordítottak az Activison Blizzard bekebelezésére, mint amennyit a lista második helyezettje költött.
A harmadik helyezett a Take-Two, amely a pénzromlást figyelembe véve 13,2 milliárd dollárért vette meg a mobiljátékokat készítő Zynga stúdiót. A negyedik a kínai Tencent, amely 10,9 milliárdért kaparintotta meg a mobiljátékokra specializálódott Supercell 81,4 százalékát. A Microsoft nem sajnálja a pénzt a szektorra, ugyanis az ötödik helyet is az Xbox-gyártó birtokolja: 2021-ben 9,1 milliárd dollárt költött a ZeniMax Media felvásárlására.
A redmondiak a tizedik legnagyobb mértékű üzletet is nyélbe ütötték, amikor hét éve 3,2 milliárd dollárért megszerezték a svéd Mojangot, amely főleg a Minecraft miatt lett híres. A rivális Sonyt sem kell félteni, ha nagy üzletekről van szó: a japán vállalat 3,8 milliárd dollárért felvásárolta a Bungie-t, ezzel a lista kilencedik helyét szerezte meg.
A szaúdi Állami Befektetési Alap (PIF) birtokolta Savvy Games Group 2023 áprilisában 4,9 milliárd dollárért bekebelezte a mobiljátékokra szakosodott Scopely stúdiót, ez volt a videójáték-ipar hetedik legjelentősebb ügylete. A sivatagi királyság csökkenteni akarja olajfüggőségét, ezért a vagyonalapja világszerte számtalan cégbe fektetett be.
Szaúd-Arábia kiemelkedő szerepet szán a szórakoztatóiparnak, aminek része a gamingszektorban történő terjeszkedés, és amelyre az évtized végéig több tízmilliárd dollárt szán. A Savvy Games Group az ágazat több ismert cégében – Electronic Arts, Nintendo, Capcom, Take-Two – is növelte részesedését.
Tavaly a legnagyobb e-sport-rendezvényszervező cégek, az ESL és Faceit került a Savvy Gaming Group birtokába, amiért másfél milliárd dollárt fizettek. Az elemzők szerint nem biztos, hogy a pénz önmagában elég lesz a sikerhez. Azt például nem tudni, hogy a szaúdiak mennyire szólnak bele a fejlesztésbe, vagy mennyire lesz vonzó a cégeknek az országba áthelyezni a központjukat.
A tíz legnagyobb felvásárlás a videójáték-iparban, zárójelben az üzlet értéke inflációval korrigálva:
State of Play: a Sony nagy játékmegjelenésekről rántotta le a leplet
Az idei első State of Play meglepően sok újdonságot sorakoztatott fel, és még több megjelenési dátumot a már várt videójátékokhoz. A Sony szinte egész évre telerakta a játékosok naptárát izgalmas játékokkal, ez pedig még csak az idei első State of Play volt – kíváncsian várjuk, mit hoz a többi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.