Miközben Donald Trump amerikai elnök a beiktatása óta folyamatosan diadalmenetet jár politikai ellenfelei körül – a támogatói fülsiketítő éljenzése mellett –, hamarosan falba fog ütközni, ami megtörheti a hadjárata lendületét, és halálra ítélhetné terveit a következő négy évben. Ez a költségvetés kérdése, amelyhez egymás után öt akadályt kell leküzdenie, ha nem akarja kormányát parkolópályára küldeni.
A milliárdos második fehér házi futama eddig óriási siker volt, és ezt az amerikai lakosság is látja: a CBS legújabb közvélemény-kutatása szerint személyes rekordot ért el támogatottsága, amely 53 százalékra emelkedett.
Tekintettel arra, hogy tavaly novemberben a szavazatok 49,8 százalékát szerezte meg, sok független és demokrata is elégedett a munkájával.
Az pedig különösen tetszhet Trumpnak, hogy a megkérdezettek 70 százaléka szerint „ugyanazokat a dolgokat teszi, mint amiket a kampányban ígért”. Ezzel párhuzamosan pedig
Ezt első sorban az eddigi stratégiájának köszönheti: a Fehér Házból megállás nélkül szállnak ki az elnöki rendeletek, megbízottjai villámgyorsan hajtják végre reformjait a már megszerzett ügynökségekben; az Elon Musk vezette Kormányzati Hatékonysági Minisztérium (DOGE) egyre nagyobb korrupcióról és pénzszórásról rántja le a leplet, miközben maga az elnök az országot járja, és folyamatosan tájékoztatja a lakosságot a csapata munkásságáról.
Egy területen azonban még támogatói sem elégedettek Trumppal: a megkérdezettek mindössze 31 százaléka gondolja úgy, hogy az elnök „megfelelő mértékben” összpontosít az árak csökkentésére – annak ellenére, hogy ez a kampánya központi üzenete volt.
S bár kormánya tagjai többször is elmagyarázták, hogy a most végrehajtandó reformok nélkül az Egyesült Államok pénzügyi problémái soha nem fognak megoldódni, ez az üzenet a lakosság több mint kétharmadánál süket fülekre talál.
Trump azért nyert, mert gyógyírt ígért az amerikai inflációra, a gazdasági problémákra, a zuhanó életminőségre és a gyenge kormányzásra. Hamarosan azonban akarva-akaratlanul szembe kell néznie ezekkel az ügyekkel, különben búcsút mondhat elnöksége lendületének, népszerűségének és akár még a Fehér Háznak is.
A kormánynak egymás után öt törvényhozási akadályt kell leküzdenie, viszonylag gyorsan, hogy valóban új korba vezethesse az amerikai pénzügyeket. A költségvetés kérdésébe pedig nem egy elnök bukott már bele az elmúlt kétszáz évben
– mondta G. William Hoagland, a Bipartisan Policy Center munkatársa a The Wall Street Journalnak.
Minden egyes kongresszusi küzdelem mélyen befolyásolja majd a tőzsdét, a munkahelyeket, a fizetéseket és a közvélemény-kutatási eredményeit.
Először is, Washington március 14-én leállással néz szembe, ha a kongresszus nem hagyja jóvá a 2025-ös költségvetési év fennmaradó részére szóló kiadási törvényt, ami akár hetekig is eltarthat, amíg újratárgyalják az ügyet. Ehhez a képviselőházban egyszerű többségre van szükség – amit Trumpnak megvan, de a szenátusban 60 szavazat kell, így néhány demokratát is maga mellé kell állítania.
Másodszor, a szenátusnak és a képviselőháznak egyaránt jóvá kell hagynia egy-egy költségvetési határozatot erre a pénzügyi évre, majd a két kamara konferenciája egyeztet a végleges határozatról, amelyet aztán a képviselőház és a szenátus egyszerű többséggel fogad el.
Harmadszor, miután a konferenciabizottság költségvetési határozatát elfogadták, a képviselőház és a szenátus foglalkozhat a tervek összeegyeztetésével. Ez lehetővé tenné mindkét kamara számára, hogy többségi szavazással fogadjanak el olyan jogszabályokat, amelyekkel meghosszabbíthatják és esetleg kiterjeszthetik Trump úr 2017-es adócsökkentéseit.
Negyedszer, a kongresszusnak meg kell emelnie az adósságplafont, amely az amerikai kormányok mumusa évtizedek óta.
Az amerikai államadósság január 21-én érte el a jelenlegi 36,1 ezermilliárd dolláros határt. A pénzügyminisztérium most úgynevezett „rendkívüli intézkedéseket” alkalmaz, hogy elkerülje ennek az összegnek a túllépését, ám a kincstár a trükkök tárházát késő tavasszal vagy kora nyáron fogja kimeríteni, attól függően, hogy április 15-én milyen bőséges adóbevételek lesznek.
Végezetül a kongresszusnak most kellene kidolgoznia a 2026-os pénzügyi évre vonatkozó költségvetést és előirányzatszinteket. Ezt is április 15-ig kellene befejezni.
Nehéz lesz ezt az öt dolgot rövid idő alatt elvégezni. A kongresszus erősen megosztott. A republikánusoknak csak minimális többsége van a képviselőházban (218-215) és a szenátusban (53-47), és még a Demokrata Párt látványos összeomlása mellett is nehéz lesz találni elég embert, aki átállna az elnök oldalára.
Trumpnak minden politikai fegyverét be kell vetnie az ügyek megoldásában, alelnökének, J. D. Vance-nek pedig valószínűleg személyesen is be kell avatkoznia a szavazásba, hogy megdöntse a patthelyzeteket.
A legnagyobb nehézség azonban az, hogy a közelgő akadályok leküzdése egyáltalán nem lesz látványos vagy izgalmas harc, amelyekben feltüzelt támogatói nyomást tudnak gyakorolni az ellenfeleire, míg a bukást mindenki érezni fogja, a tőzsdéktől a munkaerőpiacig.
Ám a Fehér Ház eddig mindenkit meglepett, senki sem számított arra a sebességre, agresszióra és kifinomult stratégiára, amellyel a Trump-kormány nekiment Washingtonnak. Csak az a kérdés, hogy vajon az elnök csapata erre a gátfutásra is hasonlóan bombabiztos tervet eszelt ki, mint a hatalomra lépése eltelt néhány hétre.
Találkozik az amerikai és az ukrán elnök: hamarosan elkezdődhetnek a béketárgyalások
Washington tud egyedül békét teremteni Moszkva és Kijev között. Donald Trump amerikai elnök hamarosan találkozhat Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.