BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Az Nvidia lett a világ legnagyobb vállalata, a részvénypiac átnéz Trump vámfenyegetésein

A Wall Streetet az Nvidia szárnyalása hajtotta, a csipgyártó a világ legnagyobb vállalata lett a kapitalizációja alapján, ennek ellenére a dollár továbbra is gyengül. A részvénypiac figyelmen kívül hagyja Trump vámfenyegetéseit, csak nehogy keserves meglepetés legyen a vége.

Enyhén emelkedett az ázsiai részvénypiac csütörtökön, köszönhetően az Nvidia világrekordot jelentő, 4 ezermilliárd dolláros kapitalizációjának, valamint annak, hogy a befektetők nagyrészt figyelmen kívül hagyták Donald Trump amerikai elnök legújabb vámintézkedéseit.

részvénypiac
Nem foglalkozik a részvénypiac Trump vámfenyegetéseivel / Fotó: AFP

Az amerikai határidős rézügyletek felára tovább nőtt a londoni benchmarkhoz képest, miután Trump bejelentette, hogy 50 százalékos vámot vet ki a rézre, az intézkedés augusztus 1-jén lép életbe. Trump szerdán Brazíliát is célkeresztbe vette a kereskedelmi vitában: büntető jellegű, 50 százalékos vámmal fenyegette meg az ország amerikai exportját, és hét kisebb kereskedelmi partnernek is vámtarifa-emeléseket jelentett be.

Trump vámfenyegetései most nem hatották meg a részvénypiacot

A legújabb lépések alig befolyásolták a piacokat: 

  • az MSCI ázsiai csendes-óceáni részvényindexe (amely a japán tőzsdeindexet nem tartalmazza) 0,2 százalékkal emelkedett. 
  • A japán Nikkei index 0,56 százalékkal esett, 
  • a kínai CSI 300 blue chip index 0,2 százalékkal, 
  • a hongkongi Hang Seng pedig 0,1 százalékkal emelkedett. 
  • Az európai piacokon irányadó Euro Stoxx 50 határidős index 0,18 százalékkal, 
  • a londoni FTSE határidős index 0,33 százalékkal nőtt. 

Az Nvidia, a mesterséges intelligenciákhoz szükséges csipek legnagyobb gyártója szerdán a világ első vállalatává vált, elérte a 4 ezermilliárd dolláros kapitalizációt, megerősítve ezzel pozícióját a Wall Street egyik legkedveltebb részvényeként. 

Az amerikai részvényindexek határidős jegyzései csütörtökön enyhén gyengültek az ázsiai kereskedelem során: a Nasdaq és az S&P 500 egyaránt nagyjából 0,2 százalékkal esett, miután mindkét index erősödéssel zárta az előző napot.

A piac reakciója Trump heti vámintézkedéseire jóval visszafogottabb volt, mint az áprilisi „felszabadulás napja” utáni eladási hullám. Jeff Ng, az SMBC ázsiai makrostratégiai vezetője szerint a befektetők „némileg érzéketlenné váltak” az állandóan változó helyzetre. 

Tudják, hogy mindig van lehetőség tárgyalásra. Ezek a bejelentések gyakran figyelemfelkeltő számokkal kezdődnek, de nem véglegesek, és változhatnak. Még ha életbe lépnek is, néhány hónap vagy éven belül visszavonhatók 

fejtette ki az elemző a Reutersnek. 

A részvények erősödését az is támogatta, hogy a piac kamatcsökkentést vár a Federal Reserve-től még az év során. Az amerikai jegybank legutóbbi kamatdöntő üléséről szerdán közzétett jegyzőkönyv szerint „a legtöbb résztvevő” úgy vélte, hogy az év későbbi szakaszában indokolt lehet a kamatcsökkentés, a vámok miatti áremelkedéseket pedig „átmenetinek vagy mérsékeltnek” ítélték meg. 

Jelenleg a piacok nem áraznak recessziót, a munkaerőpiac továbbra is erős. Ugyanakkor nagy a nyomás a monetáris politika lazítására, ami csökkenti a részvények tartásának alternatív költségét

– mondta Ng.

Ismét gyengülőben a dollár

  • A dollár csütörtökön gyengült, 0,4 százalékkal esett a jennel szemben, miután korábban emelkedett, amikor Trump 25 százalék vámmal sújtotta Japánt. 
  • Az euró 0,17 százalékkal, 1,1742 dollárra emelkedett, 
  • az angol font 0,11 százalékkal, 1,3605 dollárra drágult. 
  • A brazil real viszont egy hónapos mélypontra süllyedt a zöldhasúval szemben Trump Latin-Amerika legnagyobb gazdaságát sújtó vámfenyegetése miatt. 

Annak ellenére, hogy az S&P 500 lenyűgöző emelkedést mutatott, az amerikai dollár továbbra is gyengül, ami a globális makrogazdasági narratíva változására utal 

– mondta Julia Wang, a JPMorgan Private Bank globális piaci stratégiája. „Úgy gondoljuk, hogy a dollár továbbra is 5–15 százalékkal túlértékelt, további gyengülést várunk a ciklikus konvergencia és a tőkekihelyezési trendek következtében” – tette hozzá. 

A kriptovaluták piacán a bitcoin a rekordközeli szinteken mozgott, jelenleg 111 234,63 dolláron áll, míg az ether 1,3 százalékkal 2775,54 dollárra emelkedett.

„Ügyfeleink mérsékeltebb, stratégiai megközelítést alkalmaznak: olyan kriptovalutákba fektetnek, amelyeknek tényleges felhasználási értéke van, nem pedig a rövid távú mozgásokat hajszolják. A bitcoin továbbra is a legnépszerűbb választás platformunkon” – mondta Gracie Lin, az OKX szingapúri vezérigazgatója.

Az olajárak csökkentek a csütörtöki ázsiai kereskedelemben: 

  • a Brent nyersolaj határidős jegyzése 0,16 százalékkal, 70,08 dollárra mérséklkődött, 
  • az amerikai WTI 0,22 százalékkal, 68,23 dollárra csökkent hordónként. 
  • Az azonnali piacon az arany ára 0,3 százalékkal, 3 322,69 dollárra emelkedett unciánként.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.