Texas és tíz másik republikánus vezetésű amerikai állam pert indított a BlackRock, a State Street és a Vanguard vagyonkezelő óriások ellen, azt állítva, hogy a vállalatok összeesküdtek az Egyesült Államok gazdaságának és az energiafüggetlenségének a tönkretételére, amihez az ESG és a „woke kapitalizmus” mögé bújtak el.
A Financial Times értesülései alapján a szövetségi perben azzal vádolják a három legnagyobb amerikai vagyonalap-kezelőt, hogy míg hivatalosan a vállalatokban való óriási részesedésüket a zöld és ESG-célok eléréséhez próbálták meg felhasználni, valójában ezzel a piacot manipulálták, szűkítve a kínálatot és feljebb hajtva az árakat a lakosság számára.
Texas nem tűri, hogy a pénzügyi szektort Amerika-ellenes csoportok fegyvernek vessék be, támadást indítva a hazai ágazatok és az állampolgárok ellen
– jelentette ki Ken Paxton főállamügyész, aki szerint a „vagyonkezelői triumvirátus” számtalan állami és szövetségi törvényt megsértett.
A kereset rámutatott a vagyonkezelők olyan programokban való részvételére, mint a Climate Action 100+ és a Net Zero Asset Managers kezdeményezés, amely szerintük azt bizonyítja, hogy „a vállalatok megállapodtak a nyilvánosan jegyzett amerikai vállalatokban lévő részesedésük közös és pusztító bevetésére”.
A szerdán benyújtott kereset a republikánus államok legújabb erőfeszítése, amellyel fokozzák a konzervatívok által „woke kapitalizmusnak” nevezett jelenséggel szembeni háborújukat.
Korábban mindhárom vállalat tagadta, hogy klímavédelmi álláspontjuk illegális lenne, vagy bármilyen módon ellentétes lenne a hosszú távú hozam maximalizálására vonatkozó jogi kötelezettségükkel. Sőt, 2021 óta a társaságok egyre szkeptikusabbak az ESG befektetési stratégiájával szemben, és fokozatosan kihátráltak az irányelvek mellől.
Az azonban egyértelműen látszik, hogy a vagyonkezelők például a szénipari vállalatokban több különböző esetben is a bevétel és a termelésnövelés ellen szavaztak, miközben azonban a cégek alternatív, zöld befektetési terveit már kevesebb hévvel támogatták – a republikánusok szerint ez bizonyítja, hogy az alapkezelők az amerikai gazdaságot akarják tönkretenni.
A fogyasztók nem hisznek a cégek fenntarthatósági törekvéseiben
Pedig a menedzserek számára még nehéz gazdasági környezetben is kiemelten fontosak az ESG-célok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.