Megnyílt az út ahhoz, hogy Németország növelje a védelmi kiadásokat, modernizálja a hadsereget. A pénzre szükség is van, mert szánalmas állapotban van a német hadsereg, jelentős befektetésekre van szükség minden területen az infrastruktúrától a legújabb fegyverrendszerekig.
Mire elég a pénz? Kezdjük az elején: a Bundeswehr mintegy 1500 ingatlannal rendelkezik, ezek közül azonban sok katasztrofális állapotban van, figyelmeztetett tavalyi jelentésében Eva Högl, a fegyveres erők parlamenti biztosa.
A Germersheimben található Südpfalz laktanyában például penészes a katonák szállása, „mindenütt vízkárok és a pattogzó vakolat” fogadta a biztost ottani látogatásán. Becslések szerint csak az ország összes laktanyájának felújításához összesen 67 milliárd euróra lenne szükség. (Egy euró 400,4 forint.)
Kevésbé pénzkérdés, de a legnagyobb probléma az emberhiány, mert egyszerűen nem akarnak katonáskodni a németek. A jelenlegi állomány 182 ezer fő, de a cél a 203 ezer. Bár tavaly jelentősen nőtt a jelentkezők száma, a felvettek közül minden negyedik hat hónapon belül otthagyta a Bundeswehrt – derült ki a Deutsche Welle összeállításából.
A német hadsereg vezetője szerint csak a sorkatonaság visszaállításával lehet megerősíteni az ország védelmét, ez a javaslat azonban várhatóan nem lesz népszerű a lakosság körében.
Gond van a felszereléssel is, egy része elavult, mert a hidegháború vége óta csak a legszükségesebbeket szerezték be, és sok mindent addig toldoztak-foltoztak, amíg el nem fogytak a pótalkatrészek.
Ez azóta változott, mert a Bundeswehr az ukrajnai orosz inváziót követően, 2022-ben kapott egy 100 milliárd eurós különalapot. A pénzt a legnagyobb lyukak betömésére fordítják, de a hadsereg még mindig messze van a teljes felszereltségtől.
A légierő például 35 darab F–35-ös vadászrepülőgépet rendelt az amerikai Lockheed Martin gyártótól, hogy leváltsa az elavult, 1980-as évekből származó Tornado vadászrepülőgépeket. Csak ez több mint nyolcmilliárd euróba fog kerülni, és
a kormány dolgozik 60 új Boeing CH–47-es nehéz szállítóhelikopter beszerzésén is.
A haditengerészet is beszerez további fregattokat, tengeralattjárókat és P8 Poseidon tengerészeti felderítő repülőgépeket, a szárazföldi erők pedig várhatóan idén nyáron mutatják be a világ legmodernebb harckocsiját, a Leopard 2A8-at. A régi Marder gyalogsági harcjárművet a modern Puma váltja majd fel.
A légvédelem terén is sürgős cselekvésre van szükség, ezt ugyanis a Bundeswehr a múltban súlyosan elhanyagolta. Több elfogórendszer, köztük a Patriot és az IRIS-T kombinációja fogja majd védeni Németországot a jövőben a légitámadásoktól. A berendezések egy részét már leszállították, de még éveket kell várni arra, hogy minden megérkezzen. „A tengeralattjárók beszerzése hét-nyolc, a fregattoké hat, a harckocsiké és az önjáró ágyúké két és fél év” – mondta a közelmúltban Boris Pistorius védelmi miniszter.
A hadseregnek vannak ugyan különböző felderítő drónjai, amelyek közül az öt Heron TP fegyverrel is felszerelhető, harci drónokkal azonban nem rendelkezik, mivel nincsenek irányelvek és előírások a bevetésükre. Külön gond, hogy miközben a dróntechnológia rohamos ütemben fejlődik, a Bundeswehrnél azonban kínzóan lassú és gyakran több évig tart a tervezési és a beszerzés.
Nincsenek hatékony védelmi rendszerek sem a dróntámadások ellen. A közelmúltban kémkedő drónokat észleltek a Bundeswehr bázisai felett, ezért ezt az ügyet különösen sürgősnek tekintik.
Viszonylag kicsik a lőszerkészletek is, mert azokat a hidegháború befejezése után csökkentették,
a gyártási kapacitásokat pedig leépítették.
A meglévő készletek nagy részét ráadásul az elmúlt években Ukrajnának adták, köztük 427 ezer darab 155 milliméteres tüzérségi lőszert.
Az ukrán hadsereg óriási mennyiségű lőszert fogyaszt el a harctéren, és a német hadsereg is sokat akar felhalmozni, ezért 8,5 milliárd euró értékben rendeltek belőle a Rheinmetall fegyvergyártótól. Ez a cég történetének legnagyobb megrendelése, és bár a német fegyveripar igyekszik növelni a kapacitásait, ez nem megy egyik napról a másikra.
Az egész gazdasághoz hasonlóan a Bundeswehr is óriási lemaradásban van a digitalizáció terén is.
A tisztek még mindig nyomtatott űrlapokat töltenek ki,
és sürgősen meg kell erősíteni a kibervédelmet. Ennek első lépéseként 2024-ben a kiber- és információs űrparancsnokságot (CIR) a hadsereg, a légierő és a haditengerészet mellett a fegyveres erők negyedik ágává léptették elő.
„A hibrid támadások valóságosak, mindennaposak” – figyelmeztetett nemrég Carsten Breuer, a Bundeswehr főfelügyelője. A további milliárdok egy része ezért a digitalizációba áramlik majd, beleértve
Pistorius ambiciózus tervei közé tartozik egy litvániai brigád létrehozása is, amely majdnem ötezer főből állna, és 2027-től állomásozna a balti országban, hogy erősítse a NATO keleti szárnyát. A pluszpénz segít az első ilyen német misszió megvalósításában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.